+370 676 23 335
info@all-starssport.lt

Upės g. 5, LT-09308 Vilnius
(šalia VCUP, iš Nėries pusės. Įėjimas iš kiemo pusės, I aukštas.)

I-V 🟢🟢🟢🟢🟢🔴🔴  1000 – 1700

Argininas ir jo pirmtakai ornitinas ir citrulinas yra pakeičiamosios amino rūgštys, dalyvaujančios kepenyse sintetinant šlapalą. Argininas yra būtinas žmogui augant, nes manoma, kad jis stimuliuoja augimo hormone ir insulino anabolinę sekreciją ( Cynober, 1994 ). Iš arginino susidaro azoto oksidas, ardantis endotelinius ląstelių kapiliarus. Apžvelgus įvairias publikacijas apie argininą aiškėja pagrindiniai jo poveikio bruožai:
– stiprina raumenis, didina fizinį aktyvumą, skatina augimo hormono išsiskyrimą;
– yra svarbus mitybos komponentas easnt širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimams;
– stiprina imuninę sistemą, gydo žaizdas.

Arginino reikšmę pagrindžia M. Lamberto ir kt., ( 1993) K. Suminskio ir kt., (1997) darbai, įrodantys arginino poveikį gaminatis augimo hormonams. Jų nuomone, jei fizinio krūvio metu argininas silpnai skatina augimo hormono gamybą, tai poilsio metu šis efektas pasireiškia ypač ryškiai. Jau praėjus 60 min po arginino vartojimo stebimas patikimas somatotropino kiekio padidėjimas kraujyje. Antrąjį arginino poveikio bruožą patvirtina R. Elamo ir kt. (1989) darbas, kuriame teigiama, kad vartojant argininą žymiai padidėja raumenų masė ir jėga nei tų tiriamųjų, kurie šios amino rūgšties nevartojo. Be to, vartojant argininą organizme fizinių krūvių metu mažiau susidaro ir susikaupia šlapalo. Tokiu būdu argininas tapo vienu iš svarbiausių maisto papildų, kuriuos vartoja kultūrizmo sporto šakos atstovai ( Lambert ir kt., 1993 ).

L. Ceremuzinsky ir kt., ( 1997 ), iškėlė hipotezę, kad argininas gerina arginino/ azoto oksido sistemos, padedančios atstatyti kraujotakos sutrikimus širdies raumenyje sunkaus fizinio krūvio metu, veiksmingumą ir padeda sustiprinti pernelys silpną vazodilataciją. Apie arginino reikšmę imuninei sistemai ir žaizdų gydymui taip pat yra pakankamai duomenų. S. Kirkas ir kt.,(1993) S. Heyesas ir kt., (199) įrodė, kad vartojant argininą padidėja T ir B limfocitų kiekis, tai savo ruožtu didina terapinį šio papildo poveikį gydant įvairias žaizdas. Argininas ir ornitinas vartojamas tabletėmis, kapsulėmis, gėrimo pavidalu ir baltyminiais milteliais įvairiomis dozėmis ( 500 mg, 2 g,3 g, 25 g), taip pat derinant su įvairiomis kitomis amino rūgštimis ir kreatino monohidratu. Jos naudojamos prieš miegą. Tai padidina augimo hormono koncentraciją iki 2,8 tarptautinių vienetų. Dopingu laikoma keturių tarptautinių vienetų somatotropino koncentracija. Tiesioginis augimo hormono vartojimas yra uždraustas, todėl šios amino rūgštys yra vartojamos šiuo tikslu.

Šaltinis: Sportininkų vartojamų maisto papildų veiksmingumas, 2008, Kazys Milašius ( biomedicinos mokslų habilituotas daktaras, profesorius, VPU sporto metodikos katedros vedėjas ).

[]