Tekstas: prof. Kazys Milašius
Dvidešimties amino rūgščių ( AR ) mišinys padeda reguliuoti kūno masę ir veikia medžiagų apykaitą. Ar reikia dar papildomai amino rūgščių, jei yra geras maistas, jame pakanka pieno, vitaminų, daržovių? Kadangi organizmas negali sukaupti daug amino rūgščių atsargų todėl, kad gausiai nereikėtų jų valgyti, naudojamos biosintetinės amino rūgštys. Maisto baltymus organizmas įsisavina per 5 -6 val, o kai vartojamos biosintetinės amino rūgštys, baltymai į kraują patenka per 30 – 60 min.
Didžiausias amino rūgščių vartojimo efektas yra regeneracijos fazės metu, po krūvio. Atsigavimo procesai vyksta visą laiką, tačiau greičiausiai AR patenka į kraują po treniruotės, kada labiausiai vyksta ląstelių regeneracija. Kai maisto baltymai dar tik virškinami, AR jau bus įsisavintos ir greitai patenka į kraują. Organizme yra apie 50g amino rūgščių. Galima vienu kartu dar papildomai suvartoti 20 g. Jei tai daroma laiku, tai regeneracija vyks 30% greičiau. Ištvermės sporto šakų sportininkai naudoja ilgų grandinių amino rūgštis ( gliutaminas, argininas, ornitinas ) ir BCAA ( amino rūgštys su išsišakojusiomis grandimis – leucinas, valinas, izoleucinas ). Jas galima naudoti prieš ilgą fizinį darbą kaip energines medžiagas. Naudojant jas sumažinamas svorio praradimas ( raumens sąsakaita ) ilgai trunkančio fizinio krūvio metu. Kiek kitaip yra su jėgos sporto šakų atletais. Tuoj po pratybų, kurių metu atletai pakelia 20t svorį, jei turi vartoti amino rūgštis. Tačiau per didelės dozės yra nepageidautinos. Jei papildomai suvartojama daugiau kaip 50g amino rūgščių, tai kepenys gali sureaguoti atvirkščiai – jos bandys jas sunaikinti. Dabar įrodyta, kad optimalus bendras suvartojamų amino rūgščių kiekis organizme gali būti 2,5 g / kg kūno raumenų masės ( Tipton, 2008 ).
Šaltinis: Sportininkų vartojamų maisto papildų veiksmingumas, 2008, Kazys Milašius ( biomedicinos mokslų habilituotas daktaras, profesorius, VPU sporto metodikos katedros vedėjas ).