Upės g. 5, LT-09308 Vilnius
(šalia VCUP, iš Nėries pusės. Įėjimas iš kiemo pusės, I aukštas.)

I-V 🟢🟢🟢🟢🟢🔴🔴  1000 – 1700

Pagal Dr. R. A. Wagner

Nutukimas ir jo sukelti susirgimai ne tik Vokietijoje, bet ir visame pasaulyje tampa didele problema. Fizinio aktyvumo stoka darbe ir laisvalaikiu, nesubalansuota mityba veda prie antsvorio atsiradimo. Išaugo nutukusių žmonių skaičius. Dėl to nestebina, kad ieškomos vis naujos ir naujos mitybos formos ( dietos ), kurios galėtų nors šiek tiek apsaugoti mažai fiziškai aktyvius žmones nuo nutukimo.

Mažai angliavandenių turinti mityba.

Amerikiečių gydytojas Robert Atkins ( JAV), miręs 2003 metų balandžio mėnesį, laikomas mažai angliavandenių turinčios, ketogeninės mitybos, kuri buvo labai populiari 1970 metais, atradėju. Nuo 1990 metų ši mityba išgyvena atgimimą. R. Atkinso mityba įgavo tikrą masinio judėjimo mastą, kuris palietė įvairius socialinius gyventojų sluoksnius ir padarė didelę įtaką maisto pramonei.

Iki šiol, kaip antsvorio problemų sprendinys, gamintojų buvo siūlomi tik “mažai riebalų” turintys produktai. Šiandien siūlomi ir “mažai angliavandenių” turintys produktai, kurie
žada norimos mitybos sėkmę.

Mažai angliavandenių turinčios mitybos teorijos pagrindas yra sumažinti insulino sekreciją, kaip pagrindinę visų riebalų susidarymo priežastį. Jei angliavandenių yra gaunama su maistu, organizmas reaguoja išskirdamas insuliną ir angliavandeniai (gliukozė) iš kraujo patenka į organizmo ląsteles, kur panaudojama kaip energijos šaltinis. Aukšta insulino sekrecija sukelia ne tik gliukozės integraciją į ląsteles, bet ir kitus medžiagų apykaitos procesus, kurie dalyvauja ląstelių anaboliniuose ( statybos ) procesuose. ( Priešinga šiam metabolizmo būdui, yra katabolija – mažinimas, irimas, taip pat ir riebalų. ) Tai yra nepageidaujama dietos periodu, kai riebalų deginimas yra dėmesio centre. Be to, insulinas skatina ne tik raumenų ląstelių gliukozės įsisavinimą, kur ji gali būti panaudota energijos sukūrimui, bet ir riebalų ląstelės apsirūpina gliukoze, kuri déjà saugo riebalus ir gali sukelti nutukimą.

Jei žymiai sumažinamas angliavandenių suvartojimas, sumažėja insulino, neatsiranda aukščiau aprašytų reiškinių ir kūnas reaguoja skaidydamas riebalus. Energijos trūkumo problema, kai trūksta angliavandenių, išsprendžiama naudojant šiek tiek daugiau riebalų. Teorija, kad “riebalai tukina”, daugiau negalioja, nes tampa aišku, kad tunkama nuo angliavandenių!

Kova su angliavandeniais.

Mažai angliavandenių turinčio maisto gamtoje yra labai nedaug, žmonės renkasi pirmiausia angliavandeniais turtingą maistą, tai maisto pramonė bando siūlyti produktus, kuriuose yra sumažintas cukraus kiekis. Ypač sportinio maisto pramonės tendencija – kuriamas nesuskaičiuojamas kiekis “mažai angliavandenių” turinčių batonėlių, kokteilių, net “mažai angliavandenių” turinčių bulvių traškučių… Tam, kad sumažėtų angliavandenių kiekis maisto porcijoje, produkto gamybai naudojami cukraus pakaitalai, užpildai ir kitos substancijos.

Cukraus pakaitalai.

Taip vadinami saldikliai arba saldžios medžiagos, kurios gali būti natūralios raba sintetinės, kurios suteikia stiprų saldumą ir suteikia palyginus nedaug kalorijų. Dažniausi dirbtiniai saldikliai yra ciklamatas, aspartamas, acesulfamas K ir sukralozės. Šie saldikliai pašalinami iš organizmo nesuvirškinti.

Užpildai.

Saldžiųjų medžiagų problema gaminant maistą yra tame, kad skirtingai nuo kitų cukraus, rūšių ( gliukozės, maltodekstrino ), jos turi mažą tūrį. Dėl šios priežasties, kad kompensuoti mažai angliavandenių turinčio produkto kiekį, naudojami užpildai : polidekstrozė, glicerinas, celiuliozė.

Polidekstrozė.

Turbūt geriausiai žinomas užpildas yra polidekstrozė, kurios grandinė panaši į anglia-vandenių. Priešingai nuo krakmolo, kuris susideda iš gliukozės vienetų, polidekstrozė yra iš sudaryta fruktozės vienetų (fruktofuranozė) ir negali būti suskaidyta žmogaus organizme. Kiti užpildai yra celiuliozė ir glicerolis.

Glicerolis.

Glicerolis, dar žinomas kaip glicerinas, yra trivalentis alkoholis, kuris yra maisto riebaluose ir organizmo riebalų atsargose, kaip natūralus ląstelės komponentas. Glicerolis naudojamas ne tik kaip užpildas, bet ir kaip maisto drėkintuvas. Jis yra lengvai salstelėjusio skonio. Iš glicerolio organizmas gali pasigaminti gliukozę. Jautriems žmonėms jis kartais gali sukelti alergines reakcijas. Be to yra duomenų, kad glicerolis stimuliuoja insulino sekreciją.

Cukraus pakaitalai.

Visiškai įmanoma, kad cukraus kiekis maiste sumažėja dėl panaudojamų cukraus pakaitalų. Cukraus pakaitalai – tai į cukrų panašios medžiagos, taip vadinami cukraus alkoholiai, kurios gaunamos iš natūralių šaltinių ir chemiškai nepakeistos. Taigi, maltitolis / maltitolio sirupas pagamintas iš salyklo cukraus (maltozės), kuris susideda iš dviejų gliukozės vienetų ir/arba iš kukurūzų arba bulvių krakmolo. Dėl tūrio, konsisten-cijos ir saldumo stiprumo jie yra labai panašūs į stalo cukrų. Išskyrus manitolį, kurio grame yra dvi kalorijos, visi kiti cukraus alkoholiai ( sorbitolis, ksilitolis, maltitolis, laktitolis ) turi daugiau nei dvi, bet ir mažiau nei keturias kalorijas, todėl bendrai kalorijų gaunama mažiau. Pernelyg didelis suvartojimas, lėtas šių medžiagų pasisavinimas plonosiose žarnose, gali sukelti pilvo skausmus, vidurių pūtimą ir viduriavimą.

Mažai angliavandenių turintys produktai.

Kada galime vadinti maistą “mažai angliavandenių” turinčiu maistu? Deja, nėra jokių vienodų taisyklių. Bet koks produktas, turintis mažiau kalorijų, palyginus su analogišku, gali būti pavadinamas turinčiu “mažiau angliavandenių”. Ar galima vadinti bulvių traškučius “mažai angliavandenių” turinčiu produktu, jei jis pagamintas iš Adora bulvių rūšies, kurios turi 30% mažiau angliavandenių, nei įprastos bulvės?

Ar galima įtraukti mažai angliavandenių turinčius produktus, saugiai taikant mažai angliavandenių turinčią mitybą? Šiuo atveju reikėtų aiškiai nurodyti, kas iš tikrųjų yra mažai angliavandenių turinti mityba ir kiek tiksliai kalorijų iš angliavandenių reikia suvartoti naudojant šią mitybą. Dėl angliavandenių kiekio mitybos specialistai nesutaria. Aišku tik tiek, kad siekiant sėkmingai panaudoti mažai angliavandenių turinčią mitybą, angliavandenių kiekis maiste turėtų būti tarp 20g ir 100g per dieną, priklausomai nuo lyties ir kūno svorio.

Mažai angliavandenių turintys batonėliai.

“Mažai angliavandenių” turinčių batonėlių gamintojai, produkto aprašyme ant pakuotės išskiria bendrąjį ir grynąjį angliavandenių kiekį, tiems, kas laikosi mažai angliavandenių turinčios mitybos ir tiems, kas ( pagal reklaminius straipsnius ) turi atsižvelgti į tai, kad produktas neturės įtakos jų insulino lygiui. Bet, sustokime prie to, kad dėl kai kurių cukraus pakaitalų, naudojamų šiuose batonėliuose, gali padidėti insulino lygis kraujyje. Insulino sekrecija stebima ne tik dėl gaunamo gliukozės kiekio, bet ir dėl saldaus skonio pojūčio burnoje ( nervinė insulino reakcija ). Taigi, turėtų būti atsižvelgiama ne tik į grynąjį, bet į bendrą galutinį angliavandenių kiekį batonėlyje. Tada jau aiškiai matoma, kad, pavyzdžiui, batonėlyje yra ne nurodyti 2,5g, bet iš tikrųjų – 26g angliavandenių ir jo negalima vadinti tikru, “mažai angliavandenių” turinčiu produktu.

Dažnai šiuose batonėliuose yra ir didesnis riebalų kiekis, palyginus su kitais batonėliais, kuris gali kelti insulino lygį. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad daugumos “mažai angliavandenių” turinčių batonėlių gamybai dažnai naudojami nepilnaverčiai baltymų šaltiniai, tokie, kaip sojos, kviečių baltymai ar kolageninis baltymas, dėl ko tokių batonėlių vartojimas tampa abejotinu.

Išvados.

Visada būkite dėmesingi matydami užrašą “mažai angliavandenių”, nes ne visada tai gali būti tiesa. Atidžiai rinkitės produktus, nes galbūt mažiau angliavandenių rasite tuose produktuose, kurie labai to net nereklamuoja… Ar kada nors susimąstėte dėl to, kodėl ant mėsos produktų nerašoma “mažai angliavandenių”, kai joje natūraliai jų beveik nėra?

Krepšelis
[]