+370 676 23 335
info@all-starssport.lt

Upės g. 5, LT-09308 Vilnius
(šalia VCUP, iš Nėries pusės. Įėjimas iš kiemo pusės, I aukštas.)

I-V 🟢🟢🟢🟢🟢🔴🔴  1000 – 1700

Gliutaminas, arba tiksliau L – gliutaminas, tai amino rūgštis. Ji laikoma pakeičiama amino rūgštimi, nes organizmas gali jos pasigaminti ir tai reiškia, kad gliutamino nebūtina gauti su maistu. Bet gliutaminas gali greitai tapti ir nepakeičiama amino rūgštimi, nes, atitinkamomis sąlygomis, jo atsargos greitai išsenka, o organizmas nespėja jo pasigaminti, kad patenkintų padidintą poreikį. Stresai, infekcijos, ligos, sužeidimai, sunkios treniruotės – tai padidinto L-gliutamino poreikio atvejai.
Katabolinėje fazėje raumens baltymai yra suardomi ( sunki treniruotė, sumažintas kalorijų suvartojimas ) ir amino rūgštys paverčiamos gliukoze energijos gamybai. Šioje fazėje azotas ( amino rūgščių komponentas ) virsta amoniaku( metabolizmo produktas – nuodinga medžiaga, kuri gali pažeisti smegenis ). Amoniakas susijungia su glutamatu ir nunešamas į kepenis, kur šis nuodas nukenksminamas. Be to, gliutaminas gali prisijungti ar atpalaiduoti azotą svarbioms metabolinėms funkcijoms vykdyti, pavyzdžiui, amino rūgščių gamybai.
Klinikiniai tyrimai parodė, kad L-gliutaminas, kaip nepakeičiama amino rūgštis, yra labai svarbus ligoniams po sunkių nudegimų arba sudėtingų operacijų. Sunkios kraštutinės katabolinės fazės gali baigtis mirtimi. Pvz degeneruoja žarnyno gleivinė. Tokia gleivinė negali optimaliai priimti maistinių medžiagų, neatlieka apsauginės buferinės funkcijos – nesudaro apsaugos nuo įvairių mikroorganizmų. Tokiais atvejais, panaudojus per zondus ar lašelines L-gliutaminą, buvo ne tik sustabdoma tokia katabolinė būsena, bet užkerta-mas kelias anabolinei būsenai ir skatinamas išgijimas. Be to gliutaminas teigiamai veikia imuninę sistemą, sustiprina ją, neleidžia atsirasti sunkių ligų sukeltoms komplikacijoms. Kaip glutationo komponentas jis yra antioksidantas ir saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų, t.y.perneša juos nukenksminimui ir tuo pačiu apsaugo nuo senėjimo.

“ŽARNYNO LĄSTELIŲ” PROBLEMA

Žarnyno ląstelės (enterocitai – žarnų epitelio ląstelės) kelia problemą dėl gliutamino patekimo į organizmą. Greitai besidalijančios žarnyno ląstelės panaudoja gliutaminą savo energijos gamybai daug geriau nei gliukozę. Jos yra tikros gliutamino naikintojos: iki 85% suvartoto gliutamino šios ląstelės pasisavina savo medžiagų apykaitai – metaboliz-mui vykti. Gliutamino vartojimo kritikai aiškina : “gliutaminas nieko neduoda, nes žarnyno ląstelės jį sulaiko sau ir niekas nepatenka į raumenis”. Čia yra nedidelė argumentavimo klaida. Žarnyno ląstelės turi du būdus kaip gauti gliutamino. 1-asis : kai gliutaminas gaunamas su maistu; 2 – asis : iš kraujo. Alkio fazėse, ( t.y. tarpe tarp dviejų valgių ) enterocitai naudoja gliutaminą iš kraujo. Jei gliutamino yra suvartojama, tai tuo metu žarnyno ląstelės gali jo panaudoti apie 20% . Taigi, kraujyje esančią didesnę gliutamino dalį naudoja raumens audinio ląstelės.

L- GLIUTAMINO FUNKCIJOS :

  • didina ląsteles/ jas drėkina ( padidina vandens kiekį ląstelėse ) dėl ko padidėja baltymų sintezė;
  • stiprina imuninę sistemą;
  • antioksidantas ( glutationas ) saugo ląsteles nuo laisvųjų radikalų;
  • azoto pernešimo sistema ( tiekia azotą, nukenksmina amoniaką )
  • veikia antikataboliškai;
  • sumažina nuovargį ir persitreniravimo reiškinius;
  • didina gliukogeno sintezę;
  • veikia kaip medžiaga energijos gamybai.

L-GLIUTAMINO SUDERINAMUMAS SU KITAIS PAPILDAIS

Gliutaminą galima sėkmingai derinti su kitais papildais. Apie išrūgų baltymą žinoma, kad jis sukelia baltymų sintezę raumens ląstelėse, kas tinka ir gliutaminui. Kartu veikdami jie gali dar labiau sustiprinti šį procesą. Kreatinas gerai žinomas kaip papildas, kurio viena funkcijų yra padidinti vandens atsargas ląstelėse ( ląstelių drėkinimas ). Gliutaminas dar padidina šį poveikį, tuo padidindamas raumens baltymų sintezės intensyvumą. Anglia-vandenių vartojimas po treniruotės pagerina glikogeno sintezę raumenyse – derinyje su gliutaminu gali labiau padidėti glikogeno atsargos.

Šie deriniai buvo panaudoti kuriant kompleksus: TRI PLEX XT (bioaktyvūs išrūgų bal-tymų peptidai su kreatino monohidratu ), ZELL TECH GS ( specialus angliavandenių ULTRA CARB derinys maksimalioms glikogeno atsargoms su kreatino monohidratu ir Ko-faktoriais ) ir, žinoma, L- GLUTAMIN DRINK ( L-gliutaminas ). Tikrai profesionalus derinys maksimaliam raumens auginimui.

BCAA – šakotos grandinės amino rūgštys
BCAA – šakotos grandinės amino rūgštys. Šis pavadinimas atsirado dėl jų specifinės cheminės struktūros. Čia yra 3 skirtingos amino rūgštys : valinas, leucinas, izoleucinas. Jos priklauso nepakeičiamoms amino rūgštims , t.y. jų reikia gauti su maistu, nes žmogaus organizmas jų negali pasigaminti.

BCAA YPATYBĖS :

BCAA turi keletą ypatybių, kuriomis jos skiriasi nuo kitų 20-ties amino rūgščių, esančių žmogaus organizmo baltymuose. Kaip ir kitos amino rūgštys, BCAA yra šių baltymų sudėtyje, bet jos gali būti panaudotos ir energijos gamybai. Tai vyksta tada, kai glikogeno atsargos raumenyse išsenka, pvz sumažinto kalorijų suvartojimo periodu, kai glikogeno atsargos yra nepakankamos arba dėl ilgai trunkančios, intensyvios treniruotės. Šiose situacijose amino rūgštys panaudojamos energijos gamybai. Jei BCAA negaunamos iš kraujo, tai tokiu atveju yra panaudojamas (suardomas) raumens baltymas, kad gauti reikiamas amino rūgštis. Dėl to reikalingas padidintas šių amino rūgščių (BCAA) kiekis, tiek panaudojimui, tiek raumens statybai.

PAGERINTAS ATSISTATYMAS

Rimtos treniruotės sukeltas baltymo irimas gali būti sustabdytas padidinant BCAA kiekį kraujyje. Todėl ypač svarbu vartoti BCAA prieš ir iš karto po treniruotės. Jos visiškai nepakitusios praeina pro kepenis. Jei visos kitos amino rūgštys kelyje iš maisto praeina pro kepenis, ten sulaikomos, į raumenis patenka tik iš plonojo žarnyno, tai BCAA gali patekti tiesiai į raumenis, kur gali būti panaudojamos energijos gamybai. Svarbu tai, kad kepenyse BCAA visada paimamos ne atskirai, o derinyje su kitomis amino rūgštimis/ baltyminiais produktais. Mokslininkų tyrimai rodo, kad treniruotės metu gerokai mažiau pasigamina pieno rūgšties ( laktato ) ( raumenų nuovargis), jei prieš treniruotę yra vartojama BCAA. Taip pat – pagerėja regeneracija.

SUMAŽINTI NUOVARGIO SIMPTOMAI

Galima nuovargio pasireiškimo priežastis – serotonino padaugėjimas ( cheminis pranešėjas, kuris sukelia nuovargį ) smegenyse. Serotoninas gaminasi iš amino rūgšties – triptofano. Kad patektų į smegenis, triptofanas turi įveikti šakotų amino rūgščių barjerą kraujyje. Kuo labiau kraujyje sumažėja BCAA, tuo lengviau triptofanas pernešamas į smegenis ir virsta serotoninu. Jei šakotos grandinės amino rūgščių koncentracija kraujyje krinta dėl intensyvios treniruotės, daugiau triptofano gali atsirasti smegenyse ir virsti serotoninu. Atsiranda nuovargis… Jeigu BCAA lygis kraujyje bus palaikomas pakan-kamai aukštas, tai šių simptomų gali nebūti. Be to BCAA panaudojamas organizme gliutamino gamybai, t.y. jei gliutamino lygis kraujyje krenta, tai panaudojamas BCAA , kad pagaminti gliutaminą. Kad palaikyti BCAA lygį, reikia po treniruotės vartoti ir BCAA ir gliutaminą kartu.

BCAA FUNKCIJOS MEDŽIAGŲ APYKAITOJE

  • įsiterpia į baltymus;
  • energinė ląstelės medžiaga;
  • padidina insuliną;
  • stimuliuoja baltymo sintezę;
  • apsaugo nuo baltymų irimo, kurį sukelia treniruotė;
  • sumažina galimybę jausti nuovargio simptomus;
  • dalyvauja kaip medžiaga gliutamino sintezei.

VARTOJIMO REKOMENDACIJA:

Prieš ir po treniruotės, ypač sumažinto kalorijų suvartojimo mitybos laikotarpiu – visada su kitomis amino rūgštimis / baltymų šaltiniais.

[]