Natūrali steroidų alternatyva?
Kultūrizmo pasaulyje dėmesys į tribulus terestris ( gulsčioji ragužė ) pirmą kartą buvo atkreiptas Amerikos žurnale 1996 metais. Tuo metu tribulus terrestris naudojimas sportininkams buvo diskutuotinas. Buvo gerai žinoma, kad Rytų Europos atletai naudojo šio augalo ekstraktą galingumui padidinti, bet Amerika ir Vakarų Europa žiūrėjo į tai vis dar skeptiškai.
Geriau negu steroidai – be pašalinių reiškinių…
Po reklaminių straipsnių, 1990 metų pabaigoje, per trumpą laikotarpį Tribulus terrestris paplito Vokietijoje tarp kultūrizmo ir jėgos sporto šakų atletų. Pakilęs organizmo nuosavo testosterono lygis daugiau nei 70% tik per 5 dienas, didesnis raumens augimas, daugiau jėgos, daugiau ištvermės, mažesnės vandens atsargos, mažesnės riebalų atsargos, didesnis seksualinis potraukis, nėra pašalinių poveikių.
Tik prisiminkite pilnus puslapius pranešimų kultūrizmo žurnaluose. Dėl svarių įrodymų susidomėjimas Tríbulus terrestris išaugo. Pagal Vokietijos maisto priežiūros nurodymus Tribulus terrestris preparatai buvo klasifikuojami kaip panaši į vaistą substancija arba vaistas. Dėl to, sporto mitybos produkcijos gamintojai Tribulus terrestris preparatais pradėjo prekiauti tik nuo 2000 metų. Šiuo metu situacija pasikeitė. Nuo 2009 metų pradžios papildų gamintojai pasiūlė eilę papildų su Tribulus terrestris.
Tribulus terestris ( lot.) yra augalas, kurio ekstraktas yra šimtmečius naudojamas medicinoje įvairių sutrikimų, susijusių su mitybos trūkumu ir/arba testosterono trūkumu gydymui. Senovės Graikijoje Tribulus terestris buvo naudojamas fizinio pajėgumo gerinimui.
Receptai su Tribulus terrestris buvo rasti Azijoje. Kinų medicina naudojo įvairius augalų ekstraktus mitybos sutrikimų gydymui. Dėl testosterono didinimo efekto Tríbulus terrestris yra naudojamas lytinių sutrikimų ir nevaisingumo gydymui ( bandymai su gyvūnais parodė, kad Tríbulus terrestis žymiai padidina spermatozoidų gamybą žiurkėms ). Bulgarai jau daug metų atlieka tyrimus su Tríbulus terrestris. Daugiau nei 25 metai farmacijos institutas Sofijoje užsiima šiais tyrimais. Yra nustatyta, kad Tribulus terrestris ypač tinka nevaisingumo ir impotencijos gydymui.
Tribulus terrestris auga Rytų Europoje, Indijoje, Afrikoje ir Australijoje. Aukštos kokybės Tribulus terrestris preparatams gaminti naudojama tik tos augalo dalys, kurios yra po žeme. ( Nenaudojami žiedai, šakos, lapai ). Tribulus terrestris ekstraktą sudaro saponinai, flavonoidai, alkaloidai ir glikozidai. Pagrindinis veiklusis ekstrakto komponentas yra taip vadinami saponinų steroliai, t.y. protodioksinas. Saponinų steroliai yra natūralios substancijos esančios augaluose. Cheminėje grandinėje saponinai sudaryti iš sterolio ir cukraus (1 – 3 cukraus molekulės; D-gliukozė, D-galaktozė, D-fruktozė, D-ksilozė, tt ). Sterolių komponentų struktūra priklauso nuo cholesterolio kiekio.
Tribulus terrestris poveikis yra įvairus. Kultūrizmo ir jėgos sporto šakų atletai naudoja jį tam, kad padidinti testosterono kiekį organizme, kas, pagal įvairias teorijas, reikalinga sporto tikslams. Vienas iš faktų skelbia, kad žmogaus organizmo steroliai, tokie kaip diosgeninas ir ruskogeninas – yra ir tribulus ekstrakte – gali būti panaudojami vietoje cholesterolio testosterono sintezei organizme. Dėl to mokslininkai dar abejoja.
Daugiau tikimybės yra teorijoje, kad tribulus terrestris ekstraktas testosterono produkciją stimuliuoja netiesiogiai, t.y. stimuliuodamas hipofizio liaukos veiklą. Šis faktas buvo nustatytas 1970 metų pabaigoje. To meto cheminiai – farmaciniai tyrimai Bulgarijoje, Sofijos institute, buvo nukreipti į nehormonines aktyvias substancijas, kuriomis galima būtų gydyti lytinius sutrikimus ir nevaisingumą. Bulgarų studijos nustatė, kad Tribulus terrestris stimuliuoja liuteinizuojančio hormono ( LH ) formavimąsi hipofizyje.
LH priklauso hipofizio hormonams, gonadotropinių hormonų grupei. LH yra atsakingas
už organizmo hormonų gamybą ir sėklidėse stimuliuoja ląsteles testosterono gamybai. Nuo to laiko manoma, kad Tríbulus terrestris didina testosterono kiekį organizme natūraliu būdu. 1980 metų pradžioje pasirodė pirmieji vaistiniai preparatai su tribulus terrestris, kuriuos pasiūlė Rytų Europos vaistų gamintojai.
Tarp eilės Tribulus terestris poveikių yra ne tik testosterono didinimas organizme, bet ir trumpesnis atsistatymo laikotarpis po intensyvių treniruočių, padidėjęs fizinis darbingumas, padidėję raumenys, sumažėjusios lytinio pajėgumo problemos ir pagerėjusi bendra savijauta.
Keletas mokslinių studijų. Rusijos mokslininko S. Milanovo studija (1987) skelbia,kad Tribulus terrestris didina testosterono kiekį serume. Tyrimai buvo atlikti su vyrais, kenčiančiais dėl impotencijos, nevaisingumo. Tiriamieji vartojo Tribulus 30-60 dienų periodu, per dieną suvartodami 750-1500 mg.
1993 metais patyręs mokslininkas S. Jayram su kolegomis tyrė 50 žmonių ( vyrų ir moterų ) , kurie kentėjo dėl bendro fizinio išsekimo. Tribulus terrestris ekstraktas pagerino fizinę tiriamųjų būklę 45% tiriamųjų.
Tolimesnėse studijose, kasdieninis 750mg Tribulus terrestris ekstrakto kiekis buvo duodamas testuojamiems, sveikiems 25-45 metų amžiaus vyrams. Jau po penkių vartojimo dienų testuojamiems buvo fiksuojamas apie 30% padidėjęs testosterone lygis.
Moterys taip pat gali turėti naudos iš Tribulus terrestris. Tyrimas parodė, kad moterims yra stimuliuojama folikulus stimuliuojančio hormono ( FSH ) gamyba. Kaip šio proceso pasekmė yra sumažinamas estrogenų lygis ir padidinamas progesterono lygis ir kartu subalansuojami hormonai.
Pastaraisiais metais Tribulus terrestris buvo naudojamas daugiausia hormoninių sutrikimų ir nevaisingumo gydymui.
Priešingai nei anaboliniai steroidai, Tribulus terrestris organizmo hormoninei sistemai daro lengvą poveikį. Visos mokslinės studijos su šiuo ekstraktu nerodo žalingo poveikio. Ilgalaikis tribulus terrestris vartojimas kasdieną, po 10 mg vienam kilogramui kūno svorio ( bandymas su žiurkėmis ) – nesukėlė jokių šalutinių poveikių.
Tribulus terrestris ekstrakto vartojimą praktiškai pritaikė sportininkai, kurie nevartojo steroidų. Sportininkai, kurie nenori vartoti sveikatai pavojingų steroidų, vartodami tribulus terrestris pasiekia gerų rezultatų ir žymiai padidina natūralią organizmo hormonų gamybą.
Gamintojų rekomenduojama dienos norma yra nuo 750 mg iki 1500 mg. Šis kiekis skirstomas į keletą porcijų po 250-500 mg. Suvartojimo laikas neturi įtakos Tríbulus efektyvumui. Naudojimo trukmė svyruoja nuo kelių savaičių iki kelių mėnesių. Kad nebūtų pripratimo efekto, kuris atsiranda po 6-8 savaičių vartojimo, rekomenduojama daryti 2 savaičių pertrauką.
Išvados.
Tribulus terrestris yra natūrali substancija, kuri gali būti naudojama efektyviai organizmo testosterono gamybai ir fizinio pajėgumo didinimui. Efektyviems Tríbulus preparatams gaminti turi būti naudojama kokybiška žaliava ir nenaudojami augalo lapai, žiedai ir šakos. Aukštos kokybės Tríbulus terrestris produktai sudėtyje turi apie 80% saponinų ir apie 20% protodioksino. Aukštos kokybės papildai su šiuo ekstraktu yra sąlyginai brangūs. Produktų, kuriuose tikslus saponinų ir/arba protodioksino kiekis nėra nurodytas, turėtumėte vengti, kadangi jiems pagaminti gali būti naudojama pigi žaliava ir produktas nesuteiks pageidaujamo efekto.